WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

Esbeki Kalesi

ESBEKİ KALESİ (Gürcüce: ესბეკის ციხე; translit.: “esbek’is tsih’e”), tarihsel Tao bölgesinde Tivasori köyünde orta çağ kalesidir. Bugün Artvin iline bağlı Yusufeli ilçesinde Darıca köyündedir. Günümüze kalıntıları ulaşmış olan kalenin hemen yanındaki Esbeki Manastırı’nı korumak amacıyla kurulduğu sanılır.[1] Kale adını Tivasor köyünün Esbeki mahallesinden almış ya da kale bu mahalleye adını vermiş olabilir.

Esbeki Kalesi.

Bugün Darıca köyünün Espek (eski adı Esbeki) mahallesinde yer alan kale, Esbeki Manastırı’nın doğusunda, çevreye hakim dik bir kayanın üzerinde yer alır. Kitabesi bulunmayan Esbeki Kalesi’nin yapısal özelliklerine bakarak Gürcü Bagrationi hanedanı zamanında, 9-10. yüzyılda inşa edildiği söylenebilir. Kaleye güneyde bulunan açıklıktan girilir. Surların bir bölümü ayaktadır. Doğusunda kare planlı bir burç, güneyde sonradan genişletilmiş ya da yıkılmış olan girişin doğusunda sur duvarlarına bağlı dikdörtgen bir mekân vardır. Kuzeyde kayalara dayalı bir yapı ve tonozlu bir mekânın kalıntısı yer almaktadır.[2]

Kaynakça:
1. ^ Tao-Klarceti – Tarihsel ve Kültürel Anıtlar Kataloğu (Gürcüce), (Editör) Buba Kudava, (Yazarlar) Nestan Bagauri, Zurab Batiaşvili, İrma Beridze, Buba Kudava, Nikoloz Jğenti, Goça Saitidze, Natia Hizanişvili, 2018, Tiflis, s. 25.
2. ^ “Esbeki Kalesi“.

Not: Bu yazı ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ tarafından Vikipedi için kaleme alınmıştır (1 Ağustos 2019).

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close